Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Hållbar på jobbet: Inköp och upphandling

Lunds universitet gör årliga inköp för 1,5 miljarder kronor. Tillsammans står inköpen för en stor del av universitetets klimatpåverkan. Hur kan vi tillgodose forskningens höga krav på material och produkter, och samtidigt bli en resurseffektiv verksamhet med minimerad klimatpåverkan? Välkommen till ett seminarium där vi utforskar möjligheter, utmaningar och lösningar för en mer hållbar inköpsprocess vid Lunds universitet.